تبلیغات
تبلیغات
زندگی در جریان زمینی است که ما و اطرافیان به آن فکر و با فکر خود آن را می سازیم . پس چرا نباید شناختی روی زمین داشته باشیم : رضا علیاری . 04 / 03 / 1397 . زمین شناخت 2017 : www.geology2017.click | نظرات خود را در رابطه با وب آموزشی زمین شناخت 2017 می توانید از طریق آیدی تلگرامی @rezaaliyari2017 یا از طریق شماره ی 09211796125 پیام گیر در واتس اپ ، وایبر ، سیگنال و تلگرام در جریان بگذارید . میل ارتباطی : geology2017@yahoo.com .

41 - کشف سیاره فلزی جدید .

۱
41 - کشف سیاره فلزی جدید .
محققان در فاصله 340 سال نوری از زمین یک سیاره فلزی داغ کشف کردند که شباهت زیادی به عطارد دارد .

به گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس دیلی ، این سیاره جدید که K2-229b نام دارد تنها 20 درصد بزرگ تر از زمین است ، اما جرم آن به 2.5 برابر جرم زمین می‌رسد .

این سیاره با فاصله 1610000 کیلو متر دور یک ستاره کوتوله در صورت فلکی سنبله گردش می‌کند .


محققان ابتدا از درخشش دوره‌ای این سیاره به وجود آن پی بردند ، اما پس از ارزیابی نور چشمک‌ زن ستاره کوتوله در اثر نیروی گرانشی K2-229b توانستند ساختار و جرم این سیاره را به درستی محاسبه کنند .

عطارد به دلیل مقادیر زیاد آهن موجود در آن با سایر سیارات منظومه شمسی تفاوت دارد و این ساختار نشان می‌دهد که نحوه تشکیل آن نیز متفاوت بوده است .

اکنون محققان سیاره جدیدی را کشف کرده‌ اند که دارای ویژگی های مشابه عطارد است و به این نتیجه رسیدند که بر خلاف تصور قبلی چنین سیاراتی چندان کمیاب نیستند .


سیاره K2-229b درونی‌ ترین سیاره از یک مجموعه سه‌ تایی است که مدار تمام آن‌ ها نسبت به ستاره ی کوتوله کوچک تر از مدار عطارد به دور خورشید است .

سیاره K2-229b فاقد اتمسفر است و دمای سطح در طول روز به 2000 درجه سانتی گراد می‌رسد .

به اعتقاد محققان در زمان شکل‌ گیری این سیاره شعله‌ های خورشیدی ستاره موجب از بین رفتن اتمسفر و لایه خارجی سیاره شده و هسته ی داغ و چگال آن را برجای گذاشته‌ اند .

فرضیه دیگر این است که سیاره K2-229b در اثر یک برخورد شدید بین دو جرم کیهانی مشابه آنچه به اعتقاد محققان زمین را شکل داده است ، پدید آمده باشد .


مطالعه ماهیت و ساختار سیارات خارج از منظومه شمسی و نحوه شکل‌گیری آن‌ها می‌ تواند سر نخ‌ هایی را در رابطه با نحوه شکل‌ گیری منظومه شمسی در اختیار ما قرار دهد .

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است .

http://www.parssky.com/view/FA/71984.aspx mr-green
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر
نظرات اخیر برای نوشته‌ها